تور کربلا

تور کربلا

معرفی شهر کربلا

تور کربلا

 

کربلا معلی یکی از شهرهای مهم و زیارتی عراق می‌باشد که شهادت امام حسین (ع) ویارانش در سال ۶۱ ه ق و قرار داشتن بارگاه مقدس امام حسین (ع) و برادر ایشان حضرت عباس (ع) به اهمیت آن افزوده است.

کربلا درگذشته و در طول تاریخ نام‌های زیادی داشته که مهم‌ترین آنها می‌توان به نینوا، غاضریه و طف اشاره کرد.

قدمت کربلا به‌پیش اسلام و به دوره‌ی بابلی‌ها برمی‌گردد. بعد از جنگ‌های اسلامی قبایل زیادی در اطراف رود فرات زندگی می‌کردند.

واقعه عاشورا در کربلا

 

تور هوایی کربلا

 

اصلی‌ترین واقعه‌ای که در کربلا رخ داد و باعث مشهور شدن آن در بین شیعیان شد واقعه عاشورا بوده است. در واقعه عاشورا امام حسین (ع) بعد از بیعت نکردن بایزید بن معاویه به دعوت مردم کوفه برای بیعت با ایشان راهی این شهر شد. بعد از متوقف کردن کاروان امام حسین (ع) توسط حربن یزید ریاحی به دستور فرمانده کوفه کاروان امام به‌ناچار در کربلا اردو زدند. بعد از گذشت چند روز ماندن در کربلا بالاخره در دهم محرم ۶۱ ه ق نبردی بین لشگر امام حسین (ع) و لشگر عمربن سعد رخ داد که منجر به کشته شدن تمام ۷۲ تن از یاران امام شد.

 

اسیر کربلا

بعد از جنگ تمام بازماندگان امام که بیشترشان زنان و بچه‌ها بودند اسیر شدند و به شام نزد یزید فرستاده شدند.

بعد از شهادت امام حسین (ع) یارانش در واقعه عاشورا در دهم محرم و دفن کردن پیکر آنها در کربلا شیعیان برای زیارت آنها راهی کربلا شدند. با زیادشدن سفرهای شیعیان به کربلا برای زیارت امام حسین (ع) ویارانش این شهر به‌مرور محل سکونت شیعیان تبدیل شد به همین دلیل تور های زیارتی مختلفی از طرف برگزار کنندگان تور کربلا و نجف برای زیارت بارگاه امام حسین (ع) و یارانشان و هچنین زیارت نجف اشرف، کاظممین و سامرا در نظر گرفته شده است.

 

 

لازم به ذکر است که اکثراً تور کربلا شامل زیارت دوره می باشد. زیارت کاظمین و سامرا در صورت تامین امنیت و اجازه مراجع مربوطه برگزار میگردد.

 

 

نخستین عملیات عمرانی و آبادانی شهر کربلا در دهه دوم و سوم پایه‌گذاری شد. در دوره آل‌بویه اقدامات زیادی برای آبادانی شهر کربلا انجام شد اما بیشترین توسعه شهر کربلا به دوره صفویه قاجار برمی‌گردد.

 

تور کربلا در قدیم

 

بر اساس سرشماری جمعیت در سال ۲۰۱۵، جمعیت کربلا نزدیک ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده شد.

در برخی از منابع پیشینه کربلا به‌پیش از اسلام در دوره‌ی بابلی‌ها برمی‌گردد که برخی کربلا را قبل از فتوحات اسلامی محل قبرستان مسیحیان و برخی دیگر محل آتشکده زرتشتیان معرفی کرده‌اند.

بعد از فتح عراق و بین‌النهرین به‌دست مسلمانان گزارش‌های نادری توسط مورخان به ثبت رسیده است، در آن‌ها آمده است که خالد بن ولید در جریان جنگ حیره در کربلا اردو زده بود، در دیگر روایت‌ها به عبور امام علی بعد از جنگ صفین اشاره‌شده است.

 

اماکن زیارتی کربلا

 

حرم امام حسین (ع)

 

تور کربلا هوایی

 

شهر کربلا به دلیل وجود حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) از مهم‌ترین شهرهای زیارتی شیعیان به‌حساب می‌آید.

حرم امام حسین (ع) بارها توسط مخالفین شیعیان تخریب شد که مهم‌ترین آنها تخریب توسط وهابیون بود. در حرم امام حسین (ع) به‌جز خود آن حضرت، پیکر علی‌اکبر در پایین پا و علی‌اصغر بر سینه او دفن شده‌اند.

 

حرم حضرت عباس (ع)

 

حرم حضرت عباس (ع)

 

حرم حضرت عباس (ع) دومین مکان مهم زیارتی در کربلا است. شیعیان در روز تاسوعا در حرم حضرت عباس (ع) به عزاداری می‌پردازند.

 

سرداب حرم حضرت ابوالفضل (ع)

از دیگر مکان‌های که مربوط به حضرت عباس (ع) می‌شود، مقام کف دست راست آن حضرت است که در بین محله باب بغداد و باب الخان و نزدیک به باب العلقی صحن حضرت عباس (ع) قرار دارد. مقام کف دست چپ در فاصله ۵۰ متری با باب القبله کوچک در صحن حضرت ابوالفضل (ع) واقع‌شده است.

در زیر حرم حضرت ابوالفضل (ع) چشمه آبی وجود دارد که دورتادور قبر آن حضرت را فراگرفته است. سطح آب این چشمه از ۵۰ سال پیش تاکنون ثابت مانده است و هر چه از آن استفاده می‌شود نه کم و نه زیاد می‌شود.

 

 

 

 

تل زینبه

 

تل زینبیه

 

مکانی مشرف‌به قتلگاه، که امام حسین (ع) در آنجا به شهادت رسید و حضرت زینب (س) از آن محل نظاره‌گر حال برادرش بود.

این مکان در غرب حرم امام حسین (ع) قرار دارد و زیارتگاه شیعیان است.

 

مرقد حربن یزید ریاحی

 

مرقد حربن یزید ریاحی

 

حر بن یزید ریاحی از فرمانده‌های لشکر کوفه بوده که مأموریت داشته که مانع ورود کاروان امام حسین (ع) به کوفه شود. در روز عاشورا وقتی دید که کوفیان به امام حسین (ع) پشت کردند و اصرار به کشتن آن حضرت کردند به جمع یاران امام حسین (ع) پیوست و درراه دفاع از آن حضرت به شهادت رسید. مرقد حر در فاصله ۹ کیلومتری شهر کربلا در منطقه به نام کمالیه وجود دارد.

پشت کردند و اصرار به کشتن آن حضرت کردند به جمع یاران امام حسین (ع) پیوست و در راه دفاع از آن حضرت به شهادت رسید. مرقد حر در فاصله ۹ کیلو متری شهر کربلا در منطقه به نام کمالیه وجود دارد.

 

مقام امام زمان (عج)

 

مقام امام زمان (عج) در کربلا

 

مکانی است که گفته می‌شود امام زمان در آنجا به اقامه نماز پرداخته است. اکنون در این مکان مسجدی با همین نام ساخته‌شده است. در داخل مسجد ضریحی وجود دارد که نشان‌گر محراب حضرت حجت است. انتهای خیابان سدره المنتهی و در کنار رود یا نهر حسینیه قرارگرفته است خیابان سدره تقریباً در سمت شمال حرم امام حسین (ع) علیه السلام می‌باشد و باب السدره حرم مطهر اباعبدالله الحسین رو به این خیابان باز می‌شود.

 

مقام امام صادق (ع)

 

مقام امام صادق (ع) در کربلا

 

در فاصله‌ای ۳۰ متری از نهر حسینیه با عبور از روی نهر در انتهای بازار زیارتگاهی وجود دارد که به مقام امام صادق (ع) معروف است.

روایت است دریکی از سفرهای امام صادق (ع) که برای زیارت امام حسین (ع) رفته بودند به‌صورت ناشناس مهمان صاحب باغ می‌شود اما صاحب باغ آن را شناخته و باغ خود را به آن حضرت هدیه می‌دهد.

این باغ در سال ۱۹۹۱ توسط رژیم بعثی به‌طور کامل تخریب شد ولی در حال حاضر در این مکان ساختمانی ساخته‌شده است که محل زیارت زائران کربلا است.

 

 

 

طفلان مسلم

 

طفلان مسلم

 

مرقد طفلان مسلم در غرب شهر مسیب در کنار شط فرات، در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر کربلا واقع است. این مکان توسط یک‌راه فرعی به جاده اصلی کربلا بغداد می‌پیوندد.

 

عون بن عبدالله

 

عون بن عبدالله

 

عون بن عبدالله بن جعفر معروف به عون اکبر، فرزند حضرت زینب (س) و از شهدای کربلا. او و برادرش محمد هر دو به سفارش پدرشان عبدالله بن جعفر با امام حسین (ع) همراه شدند و در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسیدند.

تور کربلا

پکیج های تور کربلا

آیین‌ها

 

عزاداری طویریج

 

دسته عزاداری طویریج

یکی از آیین‌های شیعیان کربلا دسته عزاداری طویریج است. طویریج نام شهری است در فاصله ۱۰ کیلومتری کربلا که بیشتر به مراسم شیعیان کربلا در روز عاشورا اشاره دارد. شیعیان کربلا در عصر عاشورا از این شهر با پای پیاده به سمت حرم امام حسین (ع) حرکت می‌کنند و وقتی که به نزدیکی حرم امام حسین (ع) می‌رسند مسیر بین‌الحرمین تا داخل حرم را هروله کنان بر سر و سینه می‌زنند. این رسم به یاد دیر رسیدن اهالی این شهر در عصر عاشورا به کربلا انجام می‌شود.

 

زیارت اربعین

 

زیارت اربیعن

یکی دیگر از آیین‌ها، آیین زیارت اربعین است که از قرون نخست بر اساس توسعه معصومین رواج داشته است. بسیاری از شیعیان از سراسر جهان در روز اربعین که چهلمین روز از شهادت امام حسین (ع) است مسافت نجف تا کربلا را به‌صورت پیاده طی می‌کنند.

البته برخی از زوار با ماشین شخصی یا با تور زمینی کربلا و یا حتی بصورت انفرادی تا مرز مهران یا شلمچه عزیمت میکنند و از آنجا پیاده و یا با کرایه تاکسی تا نجف اشرف حرکت و از نجف پای پیاده به سمت کربلا حرکت می کنند و برخی دیگر از مسافرین کربلا با تور کربلا و بصورت هوایی تا نجف رفته و از آنجا پای پیاده به سمت کربلا حرکت میکنند.

فرق بین زواری که زمینی به سمت کربلا می روند و زواری که با تور هوایی کربلا عازم کربلا هستند این است که مسافران زمینی بدون هتل و اقامت و حتی بدون ویزا عراق به سمت کربلا حرکت میکنند و در مرز ایران و عراق برای گرفتن ویزا اقدام میکنند که باید در صف های طولانی و حتی چند روز برای دریافت ویزا منتظر بمانند البته اگر در مرز ویزا صادر شود و مورد دیگر اینکه برای اقامت در موکب هایی که برای زوار در نظر گرفته شده استراحت میکنند ولی مسافران تور کربلا هوایی از قبل با ویزا و بدون مشکل وارد عراق می شوند و در هتل اسکان می یاند.

 

مسجدها و حسینیه‌ها

 

شهر کربلا بیش از یک‌صد مسجد دارد که معروف‌ترین آنها عبارت‌اند از: مسجد رأس الحسین (ع)، مسجد عمران بن شاهین، مسجد شهید ثانی، مسجد سردار حسن خان، مسجد حمیدیه، مسجد شیخ یوسف بحرانی، مسجد شیخ خلف، مسجد اردبیلی‌ها، مسجد حاج نصرالله، مسجد خیمه‌گاه، مسجد سید علی‌نقی طباطبائی، مسجد کبیس، مسجد ناصری، مسجد شهرستانی

با توجه به اینکه کربلا شهری زیارتی است و از طریق تور کربلا سالیانه صدها هزار مسلمان از سرتاسر کشورهای شیعه‌نشین برای زیارت به این شهر مقدس مشرف می‌شوند، ازاین‌رو بسیاری از مردم شهرهای گوناگون به ساختن حسینیه و زائرسرا پرداخته‌اند و تعداد حسینیه‌ها در این شهر به بیش از یک‌صد حسینیه می‌رسد که مهم‌ترین آنها متعلق به ایرانیان است مانند:

حسینیه تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، مازندرانی‌ها، قمی‌ها و آذربایجانی‌ها و ده‌ها حسینیه دیگر که قسمت عمده این مراکز در سال‌های اخیر منهدم و ویران‌شده است.

شرکت خدمات مسافرتی آسان سفر آتیه سال ۱۳۷۰ در خارج از کشور و در جوار حرم مطهر عقیله بنی‌هاشم زینب کبری با مدیریت برادران نجم الدین شروع به فعالیت و ارائه خدمات به زائرین نمود.

خدماتی همچون تور کربلا ، گرانتی هتل در کربلا ، بلیط هوایی کربلا و غیره. به برکت آل بیت و دعای خیر زائرین از سال ۱۳۹۰ توفیق خدمت‌رسانی به مسافرین گرامی با افتتاح دفتر مرکزی شرکت در تهران و همچنین شعبه کربلا، محقق گردید.

شرکت خدمات مسافرتی هوائی و جهانگردی آسان سفر، در دنیای ارتباط و بازار رقابتی نیازی به تبلیغ ندارد. سیاست ما معرفی شرکت از طریق ارائه خدمات و به‌صورت مستقیم به شخص مشتری می‌باشد. توکل به خدا و ائمه، تجربه کاری، مشتری مداری، اجرای مستقیم برنامه‌های پروازی و تور هوایی کربلا و دقت و نظم در اجرای امور تنها چکیده‌ای از فاکتورهای موفقیتمان تا به امروز بوده است.

با ما آسان، سفر کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تور هوایی کربلا، تور کربلا اقساطی، بلیط نجف، هتل‌های کربلا، هتل‌های نجف و یا نرخ تور هوایی کربلا و نجف در ایام مختلف سال با شماره‌ تماس و یا از طریق ایمیل زیر با ما در تماس باشید:

 

تلفن تماس: ۲۶۷۰۵۰۰۱-۰۲۱

ایمیل: info@asansafarco.com

جدیدترین آفرها و تورهای داخلی و خارجی
اولین نفری باشید که با خبر می شود !
با وارد کردن ایمیل و شماره تلفن خود در فرم زیر جدیدترین تورهای لحظه آخری و تخفیف دار در دستان شما خواهد بود !
نام و نام خانوادگی
شماره همراه
پست الکترونیک
تمامی اطلاعات تماس شما نزد ما محفوظ است.